W TYM CZASIE MOŻESZ:

skorzystać z naszych baz,

wysłuchać wykładu zorganizowanego przez SBP,

obejrzeć spektakl teatralny,

wysłuchać koncertu,

zwiedzić muzeum,

obejrzeć operę,

poprawić nastrój lekturą.

NASZE BAZY

NOWOŚCI W IBUKU

Do prenumerowanych przez Bibliotekę Uczelnianą PWSZ w Kaliszu książek w tej bazie dodana została pozycja zaproponowana przez naszych czytelników:

Kowalska K., Koordynowana opieka zdrowotna: doświadczenia polskie i międzynarodowe, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego,  Warszawa 2009

Książka podzielona została na trzy części. W pierwszej autorka omawia podstawowe funkcje i cele opieki zdrowotnej oraz zaprezentowano podstawowy dylemat współczesnych systemów opieki zdrowotnej, tj. wymóg ograniczania dynamicznego wzrostu wydatków tego sektora z równoczesnym spełnieniem postulatu poprawy jakości opieki zdrowotnej. W części drugiej pokazany został model koordynowanej opieki zdrowotnej w ujęciu instytucjonalnym oraz przegląd doświadczeń  międzynarodowych w tym zakresie. Trzecia cześć zajmuje się empiryczną analizą programu pilotażowego, czyli uczeniem się przez doświadczenie.

Istotną wartością prezentowanej pozycji jest przybliżenie dyskusji na temat koordynowanej opieki zdrowotnej, która od niemal dwudziestu lat toczy się w wielu krajach na świecie, a która w zasadzie nie występuje  w Polsce.

Chcielibyśmy przekazać kilka informacji od Knovel’a, które mogą zainteresować użytkowników bazy Knovel w większości studiujących i pracujących teraz z domu.

 1. Portal poświęcony reagowaniu i planowaniu w sytuacji kryzysu/Covid19
  Dział inżynieryjny Elsevier’a przygotował portal https://www.elsevier.com/connect/engineering-resources-for-the-covid-19-response.
  Znajdziecie tam Państwo wiele przydatnych informacji z linkami do publikacji udostępnionych w związku z pandemią nieodpłatnie przez niektórych wydawców. Portal jest aktualizowany.
 2. Webinarium
  Dział inżynieryjny Elsevier’a, do którego należy Knovel, organizuje regularnie webinaria. Najbliższe webinarium odbędzie się już 23 kwietnia,  i będzie dotyczyło narzędzi do analizy danych w badaniach inżynieryjnych.
  LINK:https://www.brighttalk.com/webcast/13337/388834?utm_source=Elsevier&utm_medium=brighttalk&utm_campaign=388834
  Jeżeli godzina jest dla kogoś niedogodna wystarczy zarejestrować się i obejrzeć webinarium później w dogodnym  czasie.
 3. Knovel Steam Calculators
  Knovel udostępnił nowe narzędzie interaktywne Knovel Steam Calculators, stanowiące implementację   Industrial Formulation 1997 for the Thermodynamic Properties of Water and Steam (IAPWS-IF97 zgodnie z normami International Association for the Properties of Water and Steam, przydatne dla osób zajmujących się wytwarzaniem mocy.
  https://app.knovel.com/sc/

Drodzy Czytelnicy,

w bazie ibuk znajdziecie kolejne poszukiwane tytuły. Oto ostatnio dodane pozycje zamówione przez Was:

Lewandowski J., Skołud B., Plinta D., Organizacja systemów produkcyjnych, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2018

W podręczniku znajdziemy omówienia systemów produkcyjnych, nowoczesnych metod i narzędzi usprawniania procesu produkcyjnego. Autorzy wskazują na niebagatelne znaczenie kapitału ludzkiego i ochronę środowiska naturalnego, a także na złożoność funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw produkcyjnych. Dlatego tak ważne jest  ustawiczne doskonalenie jakości i organizacji pracy.

Woźniak J., Rekrutacja: teoria i praktyka, Wydawnictwa Naukowe PWN, Warszawa 2013

Prezentowana książka powstała jako owoc wykładów pt.: „Pozyskiwanie i rozwój pracowników” prowadzonych przez autora dla studentów interesujących się zarzadzaniem zasobami ludzkimi. Publikacja pokazuje, że rekrutacja powinna stać się najważniejszym procesem kadrowym każdego przedsiębiorstwa. Autor udowadnia, że kompetencje pracowników, ich doświadczenie, umiejętności, czy cechy charakteru są jednym z głównych czynników przesądzających o sukcesie firmy. Stąd zainteresowanie rekrutacją, rozumianą jako teoria i praktyka pozyskiwania dla przedsiębiorstwa utalentowanych pracowników i podkreślanie jej strategicznego znaczenia dla przyszłości firmy.

Proponowana pozycja przedstawia cały proces doboru personelu: wyznaczanie potrzeb kadrowych, tworzenie profili rekrutacyjnych, opisanie narzędzi rekrutacyjnych, wybór pracowników i ich aklimatyzację. Autor udowadnia fakt, że właściwe przeprowadzenie tego  procesu decyduje o sukcesie rynkowym firmy. 

Krugman P., Wells R., Makroekonomia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012

Prezentujemy nowoczesny podręcznik akademicki obejmujący program podstawowego kursu z makroekonomii. Akademicki wykład uzupełniony został ciekawymi wstawkami oraz narzędziami dydaktycznymi: przykładami z codziennego życia otwierającymi każdy rozdział, podsumowaniem każdej sekcji (w tym pytania z odpowiedziami), objaśnieniami najczęściej popełnianych błędów, podsumowaniem na końcu każdego rozdziału oraz słowniczkiem na końcu książki zawierającym definicje podstawowych pojęć.

Paul Krugman jest profesorem ekonomii na Uniwersytecie w Princeton, laureatem Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii w 2008 r. Robin Wells to także wykładowca i pracownik naukowy w zakresie ekonomii na Uniwersytecie w Princeton.

Drodzy Czytelnicy!
Wszystkie zgłoszone przez Was propozycje zakupu w bazie ibuk, znajdują się już w naszych zasobach IBUK Libra w formie pełnotekstowej. Zapraszamy do korzystania

IBUK – E-booki w służbie nauki

Ostatnie tygodnie diametralnie zmieniły naszą rzeczywistość. Rewolucja nie ominęła świata nauki i z dnia na dzień środowisko naukowe straciło swobodę dostępu do zasobów bibliotecznych, laboratoriów, sal wykładowych.

Nasza Biblioteka wspiera społeczność uczelnianą w codziennej pracy, w tych niecodziennych warunkach. Dlatego do końca kwietnia w ramach zasobów IBUKA Libry (który znajduje się w bazach danych na stronie biblioteki) udostępniamy bezpłatny pakiet publikacji metodologicznych od PWN. Wierzymy, że będzie on realnym wsparciem kształcenia w trybie zdalnym, jak i pomocą dla osób, które wykorzystują ten czas na pisanie prac dyplomowych, naukowych lub artykułów.

Lista dodatkowych tytułów od PWN dostępnych od 31 marca 2020 r. w PDF: 

– Tim Rapley, Analiza konwersacji dyskursu i dokumentów, 2010.

– Wojciech Hyk, Zbigniew Stojek, Analiza statystyczna w laboratorium badawczym, 2019.

–  Graham Gibbs, Analizowanie danych jakościowych, 2012.

– Michael Angrosino, Badania etnograficzne i obserwacyjne, 2010.

– Rosaline Barbour, Badania fokusowe, 2011.

– Dariusz Jemielniak, Badania jakościowe, Tom 1, 2012.

– Dariusz Jemielniak, Badania jakościowe, Tom 2, 2012.

– Anna Matysek, Jacek Tomaszczyk, Cyfrowy warsztat humanisty, 2020.

– Ian Goodfellow, Yoshua Bengio, Aaron Courville, Deep learning. Uczenie maszynowe, 2018.

– David Silverman, Interpretacja danych jakościowych, 2012.

– Gillian Rose, Interpretacja materiałów wizualnych, 2010.

– Krugman P., Wells R., Makroekonomia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012.

– Jerzy Brzeziński, Metodologia badań psychologicznych, 2019.

– Stefan Nowak, Metodologia badań społecznych, 2012.

– Lewandowski J., Skołud B., Plinta D., Organizacja systemów produkcyjnych, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2018.

– Uwe Flick, Projektowanie badania jakościowego, 2010.

– Jolanta Perek-Białas, Małgorzata Rószkiewicz, Projektowanie badań społeczno-ekonomicznych, 2013.

– Woźniak J., Rekrutacja: teoria i praktyka, Wydawnictwa Naukowe PWN, Warszawa 2013.

– January Weiner, January Weiner, Technika pisania i prezentowania przyrodniczych prac naukowych, 2018.

– Howard S. Becker, Triki badawcze w socjologii, 2018.

– Marek Kwiek, Uniwersytet w dobie przemian, 2015.

– Howard S. Becker, Warsztat pisarski badacza, 2017.

– Beata Stępień, Zasady pisania tekstów naukowych, 2016.

Jeśli chcesz uzyskać dostęp do baz: NASBI czy IBUK skontaktuj się z Krystyną Raubo  k.raubo@bu.pwsz.kalisz.pl

NASZE WYKŁADY

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich jest jedną z najbardziej doświadczonych organizacji w obszarze kultury. Jej początki można upatrywać od roku 1915 i do dziś służy niezmiennie książce i czytelnictwu.

Teraz w związku z sytuacją epidemiologiczną, która spowodowała zamknięcie Bibliotek, prowadzi akcję #NieZostawiamCzytelnika. Na stronie SBP można znaleźć wiele ciekawych ofert spędzania czasu online.

  W najbliższym czasie odbędą się na FB spotkania z autorami książek, organizowane m.in. przez Magdalenę Witkiewicz Official, Unię Literacką, Agencję autorską “Opowieści”. Polecamy i zapraszamy.

Serdecznie polecamy stronę – https://www.facebook.com/StowarzyszenieBibliotekarzyPolskich/?__tn__=%2CdkCH-R-R&eid=ARBhG8ZtXk-aeE9K2eKptkZ-anZTr5n6-U8NSt1xfD0JspPlB342-XFSqv1twYIPwIBf1eCUbZeoAxNU&hc_ref=ARSzbjXMTXZGaNo_XjOV5MhTjOYjJSJXowAGyQGHP9vyqw-Ml43TiEUbgYmLFndqD5s&fref=nf&hc_location=group

Codziennie ⌚️ pół godziny przed północą 🕧 Marcin Wicha (🔗 facebook.com/marcin.wicha.mw) na swoim profilu FB, czyta jedną stronę powieści “Emma” Jane Austen 😁

Łukasz Orbitowski i Szczepan Twardoch piszą w sieci wspólną powieść:
🔗 http://nazarazezarazek.pl/

Kolejne odcinki swoich nowych powieści wrzucają także:

Wojciech Chmielarz
🔗 facebook.com/wojciechchmielarz.pisarz

Grzegorz Kalinowski
🔗 facebook.com/Grzegorz-Kalinowski-140499977648628

Spektakle teatralne online

W sobotę, 9 maja br.  na e-scenie Teatru Dramatycznego będziecie mogli zobaczyć “Niebezpieczną metodę” Christophera Hamptona.

Niebezpieczna metoda – spektakl online
LINK: https://www.facebook.com/events/375553496663979/
https://teatrdramatyczny.pl/niebezpieczna-metoda#

Konflikt dwóch wielkich uczonych wokół kobiety.

Sabina Spielrein po nieskutecznym leczeniu elektrowstrząsami trafia do szwajcarskiej kliniki. Opieką otacza ją Carl Gustaw Jung i w terapii decyduje się na eksperymentalną metodę Zygmunta Freuda. Dramat miłości rozpoczęty psychologiczną kuracją, przeradza się w naukową rywalizację.

„Niebezpieczna metoda” opowiada o początkach psychoanalizy, która ukształtowała dzisiejsze myślenie o człowieku.

Spektakl zostanie zamieszczony na Facebooku w sobotę, 9 maja, o godz. 19.00 i będzie dostępny do północy.

Obsada:
Rafał Królikowski (gościnnie) – Carl Gustav Jun
Martyna Kowalik – Sabina Spielrein
Mariusz Wojciechowski – Sigmund Freud
Zuzanna Grabowska (gościnnie) – Emma Jung
Małgorzata Niemirska – Amalia Freud
Krzysztof Ogłoza (gościnnie) – Otto Gross

TEATR POLSKI im.. Arnolda Szyfmana w Warszawie

proponuje „Króla Leara” Wiliama Szekspira w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka w reżyserii Jacques Lassalle.

https://teatrpolski.waw.pl/pl/spektakle/nadchodzace_premiery/?id_act=342

Uwaga – symboliczny bilet w cenie 3 zł

Specjalnie w tym wyjątkowym czasie pandemii od 30 kwietnia do 6 maja 2020 r. Teatr Polski w Warszawie udostępnia online rejestrację wideo spektaklu. Tym razem to jedna z najwybitniejszych tragedii Williama Szekspira na scenie Teatru Polskiego z wybitną rolą Andrzej Seweryna. Sprzedaż biletów w cenie 3 zł wyłącznie w dniach 30 kwietnia – 4 maja (link do zakupu online przekażemy 30 kwietnia o godz. 9.00). Po dokonaniu zakupu biletu online poprzez portal Bilety24, otrzymają Państwo bilet elektroniczny z linkiem do obejrzenia spektaklu na YouTube. Ta symboliczna opłata pozwoli na pokrycie kosztów związanych z udostępnieniem spektakli w Internecie.

W recenzjach tego spektaklu czytamy:

Niekwestionowany władca zrzeka się korony, przeświadczony, że autorytet pozwoli mu żyć dalej według własnych reguł i zachcianek. Co więcej, zrzeka się majątku na rzecz córek, obłudnych i chciwych, w których ta decyzja budzi najniższe instynkty. (…) Przed naszymi oczami jawi się człowiek pozbawiony godności, bo okazuje się, że bez władzy nie znaczy nic. Zagubiony w świecie bez Boga, pogrążony w chaosie i rodzącym się obłędzie. Kim byłby, gdyby zachował władzę i majątek? Tym, kim okazał się być. Szekspir zdaje się podpowiadać nam, że zbyt łatwo wyrzekamy się człowieczeństwa, żyjemy bez moralnego kośćca, odrzucamy Dekalog, gdy opływamy w bogactwa i splendory. A gdy z własnej woli czy woli losu tracimy przywileje, okazuje się, że nie zgromadziliśmy nic, co pozwalałoby trwać w harmonii, w zgodzie ze Stwórcą i światem. Dlatego nie jesteśmy w stanie współczuć rozbitkowi w jego tragicznym losie, na który sam sobie zasłużył. Andrzej Seweryn prowadzi swego bohatera bez nadmiernego patosu, ale przedstawienie ma momenty wstrząsające. W licznym zespole wyróżniają się: Jerzy Schejbal, Krzysztof Kumor i Piotr Cyrwus.

TEATR ŁAŹNIA NOWA

Link: https://www.facebook.com/laznianowa/

We wtorkowe wieczory Teatr Łaźnia Nowa zaprasza publiczność przed ekrany komputerów i prezentuje nagrania swoich repertuarowych i archiwalnych spektakli.

Startujemy w każdy wtorek o 20:00 spektaklem niespodzianką.
Wszystkie materiały udostępniamy na naszym FACEBOOKU i kanale YOUTUBE.

TEATR STUDIO W WARSZAWIE

ŚRODA, 22.4.2020 | 19:30
Spektakl Natalii Korczakowskiej online (NAPISY ANGIELSKIE / YOUTUBE)
Link: https://www.teatrstudio.pl/pl/aktualnosci/spektakl-natalii-korczakowskiej-online

Scenariusz i reżyseria: Natalia Korczakowska.

Spektakl okrzyknięty przez krytyków jednym z najważniejszych wydarzeń sezonu 2016/17. „Berlin“ imponuje swoim rozmachem, znakomitymi kreacjami aktorskimi (Halina Rasiakówna, Katarzyna Warnke, Bartosz Porczyk czy Marcin Bosak), warstwą wizualną i dźwiękową.

Teatr Współczesny w Warszawie

Spektakl online 18 kwietnia 2020 r. godz. 20.3

Pokaz rejestracji spektaklu “Szuka bez tytułu”
Link: https://wspolczesny.pl/repertuar/biezacy/sztuka-bez-tytulu2
Autor Antoni Czechow
Reżyseria Agnieszka Glińska

Popełniona przez niespełna dwudziestolatka “Sztuka bez tytułu” jest zapisem obrazu świata, mikrokosmosem, w którym, jak pod szkłem powiększającym możemy zobaczyć ludzi z całą ich bezradnością wobec życia i determinacją, by nadać mu jakikolwiek sens. Perspektywa, z której ów świat widzi i opisuje młody Czechow fascynuje bezkompromisowością, bezczelnością i przenikliwością – zwłaszcza w demaskowaniu ludzkich relacji. Jest dzięki temu na wskroś współczesna. Czechow odsłania naszą ludzką pokrętność, małość, słabość, nasze bezradne poczynania i jednocześnie patrzy tak wyrozumiale i tak głęboko – aż do istoty człowieczeństwa. (reżyser Agnieszka Glińska)

piątek 10.04 g.20.30 “Wniebowstąpienie”

TEATR POWSZECHNY WARSZAWA

Spektakl online„Lalka. Najlepsze przed nami”, reż. Wojciech Faruga
Dostep: https://www.powszechny.com/aktualnosci/powszechny-online-teatr-minimum.html  (dostęp 18 i 19 kwietnia 2020 r.)

Dostęp do nagrania spektaklu jest powszechny i darmowy. 

TEATR SŁOWACKIEGO W KRAKOWIE

Serial teatralny online – najbliższy odcinek 18 kwietnia (sobota), godz. 20.00

Transmisja na Facebooku – https://www.facebook.com/TeatrSlowackiego/

W najbliższą niedzielę (19.04.) o godz. 20.00
W cyklu ZWODNICZE PIĘKNO APOKALIPSY SPOTKANIE – SZTUKA MYŚLENIA

LINK: https://www.facebook.com/TeatrSlowackiego/

Ten sezon “Sztuki Myślenia” poświęciliśmy w całości pytaniu o koniec świata. Rzeczywistość postanowiła nas dogonić i wkroczyć gwałtownie w momencie, w którym zaplanowaliśmy spotkanie o pięknie apokalipsy… Czy to, na co patrzymy, można nazwać apokalipsą? Czy to dopiero jej zapowiedź? I czy apokalipsa może być piękna? Kto może tak powiedzieć? Frustraci, szaleńcy, samobójcy, czy prorocy, święci, wielcy wizjonerzy? Dlaczego w chwili, kiedy rozpada się świat w jego dotychczasowym kształcie, oprócz strachu i niepewności odczuwamy też poczucie ulgi i cichą radość? Co to mówi o nas i co mówi o świecie, w którym żyjemy?

Teatr Nowy w Warszawie

niedziela 12 kwietnia, link będzie dostępny od 12:00 przez 36 godzin, zapis spektaklu “Uczta” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego

Teatr Ludowy w Krakowie

sobota 11 kwietnia, link aktywny od godz. 11.00 do 14.00,  “Syn Smoka” spektakl dla dzieci 

poniedziałek 13 kwietnia, godz. 19.00 komedia”Sarenki” w reżyserii Tomáša Svobody

Teatr Stary w Krakowie

na kanale YouTube (Narodowy Stary Teatr Live) będzie udostępniać rejestracje spektakli znakomitych artystów współtworzących repertuar Starego Teatru na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

niedziela 12 kwietnia, godz. 19:00 – spektakl „Akropolis” według S. Wyspiańskiego w reż. Łukasza Twarkowskiego

niedziela 19 kwietnia, godz. 19:00 – spektakl „Niewina” w reż. Pawła Miśkiewicza

niedziela 26 kwietnia, godz. 19:00 – spektakl “Woyzeck” w reż. Mariusza Grzegorzka

Na stronie:  https://ninateka.pl/filmy/teatr,spektakle

73 bezpłatne spektakle, a wśród nich między innymi:

“Śluby panieńskie”, reż. Jan Englert

“Między nami dobrze jest”, reż. Grzegorz Jarzyna

“Orfeusz i Eurydyka” (opera), reż. Mariusz Treliński

“Rewizor”, reż. Jerzy Stuhr

“H.”, reż. Jan Klata

“Miłość na Krymie”, reż Jerzy Jarocki

“(A)pollonia”, reż. Krzysztof Warlikowski

“Damy i huzary”, reż. Krystyna Janda

“Udręka życia”, reż. Jan Englert

“Kosmos”, reż. Jerzy Jarocki

TEATR SOHO w Warszawie

“Idiota” wg powieści Fiodora Dostojewskiego

(Facebook, od 20.03 do końca kwarantanny) 

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie

Spektakle:

 w reżyserii Mai Kleczewskiej – „Dybuk”, „Golem” i  „Berek”, „W nocy na starym rynku”,

w reż. Szymona Szurmieja, „Komedianci”, „Gwiazdy na dachu”,

w reż. Stefana Szlachtycza, „Bonjour Monsieur Chagall”, w reż. Szymona Szurmieaj i Gołdy Tencer, „Straszna gospoda”, w reż. Jana Szurmieja, „Proszę bardzo”, w reż. Wiktora Rubina.

(Wszystkie wydarzenia Teatru Żydowskiego będzie można śledzić na wirtualnej scenie na www.teatr-zydowski.art.pl i na teatralnym profilu FB.)

Teatr Współczesny w Warszawie

udostępnia swoje materiały archiwalne – rozmowę z tuzami polskiej sceny – Danutą Szaflarską, Martą Lipińską, Wiesławem Michnikowskim, Piotrem Adamczykiem i Krzysztofem Kowalewskim na temat “Tanga” Mrożka w reżyserii Macieja Englerta.

(Na oficjalnej stronie Teatru Współczesnego, do końca kwarantanny.)

Teatr Telewizji na stronie –https://vod.tvp.pl/sub-category/teatr-telewizji,30798054?gc=4&page=1

proponuje obejrzenie kilkudziesięciu spektakli współczesnych i archiwalnych.


Nasze propozycje koncertów

TEATR SŁOWACKIEGO W KRAKOWIE

KONCERT DLA DZIECI – 18 kwietnia 2020 GODZ. 11.00

Link https://teatrwkrakowie.pl/spektakl/capella-dla-dzieci-18-04-2020

Od lutego prowadzimy cykl spotkań CAPELLA DLA DZIECI, podczas których nasi najmłodsi widzowie mogą poznawać muzykę, rozmawiać o niej i słuchać jej podczas spotkań z muzykami orkiestry. Zapraszamy na niepowtarzalną, muzyczną przygodę! Tym razem koncert online.

TEATR STUDIO

Link: https://www.facebook.com/events/820910615078437/

W każdą niedzielę o godz. 12.00 Marcin Masecki w transmisji live z własnego mieszkania przedstawia złoty okres europejskiej muzyki klasycznej. W programie m.in. Teleman, Mozart, Beethoven, Scarlatti, Schubert.

ODCINEK 1 – 29.03: J.S. BACH – Wariacje Goldbergowskie

ODCINEK 2 – 05.04: J.F. TELEMANN – fantazje fletowe / J.F. HANDEL – “Muzyka na Wodzie”

ODCINEK 3 – 12.04: J.S. BACH – sonaty i partity skrzypcowe / C.P.E. BACH – Symfonie

ODCINEK 4 –19 kwietnia: W.A. MOZART – sonaty / L. van BEETHOVEN – Bagatele Op. 126

ODCINEK 5 – 26 kwietnia: D.SCARLATTI – sonaty / F.SCHUBERT – Sonata B-dur D.960

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu 

Stryjo – koncert online Pt. 17.04. godz. 21:00

Kolejna gratka dla koneserów jazzu i dobrej muzyki

https://www.facebook.com/events/1657964441020952/

http://ckis.kalisz.pl/wydarzenia/stryjo-koncert-online/

Zespół Stryjo od początku przyjął bardzo oryginalną, trudną i wymagającą ogromnej kreatywności formułę twórczą. Za każdym razem, gdy muzycy wychodzą na scenę, nie mają przygotowanych tematów czy form kompozycji. Wszystkie utwory tworzone są niejako in statu nascendi, w wyniku nieustającej improwizacji. Dzięki temu publiczność ma możliwość obserwowania aktu twórczego, a każdy występ jest inny. Pozwala to członkom grupy zachować spontaniczność i radość wspólnego grania. Trzeba jednak podkreślić, że Stryjo odżegnuje się od free jazzu. Ich muzyka jest melodyjna, zorganizowana i rytmiczna. To bardziej komponowanie w czasie rzeczywistym, niż kolektywna improwizacja.

Michał Szczęsny – minikoncert online So. 18.04. godz. 21:00

https://www.facebook.com/events/540481673531936/

Warszawska Opera Kameralna

Warszawska Opera Kameralna otwiera projekt operaOK! i tworzy nową jakość artystyczną w sieci.

Link: https://www.youtube.com/channel/UCHASUGTVz9G1K3wmFy99GjQ

Emisja: 18.04.2020, godz. 19:00 J. S. Bach, Pasja wg Św. Jana

Ewangelista: Aleksander Kunach (biogram)
Jezus: Jarosław Bręk (biogram)
Piłat: Piotr Pieron (biogram)

Świadomi trudności, jakie są związane z produkcją jednego choćby tytułu w obecnym czasie, decydujemy się stworzyć cykl tak, by pokazać różnorodne możliwości inscenizacyjne i interpretacyjne. Każdy tytuł zostaje skrócony do niezbędnego minimum (30 minut) a wyznacznikiem skrótów są: czas, sposób realizacji.
UWAGA wszystkie partie zostały nagrane przez muzyków w domach


Wyjątkowy koncert online Andrea Bocelli Music For Hope już 12 kwietnia o 19:00. Artysta wystąpi na żywo w pustej Katedrze Narodzin św. Marii w Mediolanie w Niedzielę Wielkanocną. Koncert będzie transmitowany w serwisie YouTube.

„Wierzę w moc wspólnej modlitwy” – napisał Andrea Bocelli w oficjalnym oświadczeniu, w którym odniósł się do koncertu. “Wierzę w chrześcijańską Wielkanoc, uniwersalny symbol odrodzenia, którego wszyscy – wierzący czy nie – naprawdę teraz potrzebują. Dzięki muzyce transmitowanej na żywo połączymy miliony dłoni na całym świecie (…). Hojny, odważny i aktywny Mediolan i całe Włochy, będą wkrótce znowu wzorem renesansu, na który wszyscy czekamy. To będzie wielka radość doświadczyć tego w Duomo, w trakcie wielkanocnych uroczystości, które przywołają tajemnicę narodzin i odrodzenia” – dodał śpiewak.

Facebook – https://www.facebook.com/andreabocelli/
Instagram – https://www.instagram.com/andreabocel…
Twitter – https://twitter.com/AndreaBocelli/
YouTube – https://www.youtube.com/andreabocelli
https://www.andreabocelli.com/

Hania Rani (fortepian) oraz Dobrawa Czocher ( wiolonczela) zaprezentują inną od wszystkich odsłonę twórczości Grzegorza Ciechowskiego. To wszystko na koncercie online w Wielką Niedzielę 12 kwietnia o godzinie 19:00

Ten niezwykły koncert będzie można zobaczyć na kanałach filharmonii szczecińskiej w serwisach Facebook i YouTube.

YouTube – https://www.youtube.com/channel/UCQ7RqRSiL8J0A5mOLxZMTZg/featured

Facebook –https://www.facebook.com/FilharmoniaSZN

Warto przeglądać stronę TV Arte

Dostępny jest koncert z okazji 80 urodzin zmarłego niedawno Krzysztofa Pendereckiego.
https://www.arte.tv/pl/videos/049443-000-A/ku-pamieci-krzysztofa-pendereckiego/

I na koniec Ninanteka, a na niej nie tylko opery i koncerty, ale wszystko co jest związane z kulturą audiowizualną w Polsce
https://ninateka.pl/

Proponujemy następujące wirtualne muzea

Zachęta Online

W piątek i niedzielę oprowadzania po aktualnych wystawach Zachęty odbywają się zgodnie z planem…, ale w przestrzeni wirtualnej! Zapraszamy na LIVE edukatorów – Zuzanny Zasackiej i Marcina Matuszewskiego.

Kiedy? W piątki o 17 i w niedziele o 12.15.

Widzimy się online!

Link: https://www.facebook.com/zacheta/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARAToiovUFeeZ7zRvMQMl9Vl9HpHYr7LxFjZCq80DNpdMGEbyWrHhXBKxbrzwT7J9fDievKsiOdxxqfN

Muzea otwierają swe podwoje, ale nie wszystkie.

Warto zapoznać się z sytuacją i z zasadami zwiedzania obowiązującymi w okresie zagrożenia COVID 19.  Jak to przedstawia się w muzeach w naszej okolicy?

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej – wszystkie oddziały zamknięte do odwołania (patrz link).

Link: https://www.facebook.com/muzeumwkaliszu/

Muzeum Zamek w Gołuchowie już otwarte – zasady zwiedzania (patrz link).

Link: https://www.facebook.com/Muzeum-Zamek-w-Go%C5%82uchowie-586857364743226/

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy pozostaje zamknięte (patrz link).

Link: https://www.facebook.com/muzeumziemianstwa/

Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie jest otwarte dla zwiedzających– zasady zwiedzania (patrz link).

Link: https://www.facebook.com/MuzeumAdamaMickiewiczaWSmielowie/

Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza do podzielenia się doświadczeniem życia w czasach pandemii. Stworzyło anonimowy kwestionariusz z konkretnymi pytaniami o naszą codzienność. To moment na chwilę refleksji nad tym, co dla nas w obecnej sytuacji jest ważne. W ten sposób powstał cykl felietonów „Nasze życie w czasach zarazy”. Każdy tekst powstał na podstawie ankiety o tym samym tytule.

Link: https://etnomuzeum.eu/projekty-badawcze/nasze-zycie-w-czasach-zarazy

Jeden z odcinków dotyczył „Strategii dezynfekcji”. Warto go przeczytać ze względu na spostrzeżenia i humor. Pozostawi w nas przekonanie, że w tych naszych lękach, rytuałach i obsesjach nie jesteśmy sami. A to już duża pociecha!
https://etnomuzeum.eu/projekty-badawcze-artyku%C5%82/strategie-dezynfekcji

Ostatni odcinek dotyczył przemocy. Poruszające okazały się wpisy osób, które przemocy nie doświadczyły, ale myślą o innych: „Myślę też o osobach, dla których »zostań w domu« brzmi jak groźba. Bo doświadczają w tym »bezpiecznym« domu przemocy i krzywdy”. 

https://etnomuzeum.eu/projekty-badawcze-artyku%C5%82/przemoc

Muzeum Zamek w Gołuchowie

Najpierw Muzeum Zamek w Gołuchowie, który od paru lat próbuje w swych wnętrzach wrócić do wystroju z czasów twórczyni muzeum, Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej. Zwiedzając zamek nie mamy często ani czasu, ani możliwości, aby zapoznać się ze skarbami kolekcji. Cykl „Muzeum w czasach zarazy” umożliwia nam poznanie historii i znaczenia wielu zabytków: obrazów, rycin, rysunków i rzeźb. Warto zajrzeć na Facebooka tego muzeum, aby przypomnieć sobie piękno tego miejsca.

Link:https://www.facebook.com/Muzeum-Zamek-w-Go%C5%82uchowie-586857364743226/

Wśród omówionych zabytków wyjątkowy obraz, nie mający analogii w malarstwie polskim, znany w literaturze przedmiotu jako Wzorzec na ubiory polskie, Wzorzec kostiumów polskich, Wzorzec strojów polskich, Wzornik ubiorów szlachty polskiej, Kostiumy polskie, Polskie wzory albo tzw. Tablica Gołuchowska. Na obrazie zaprezentowano różnorodność XVI i XVII-wiecznych strojów oraz towarzyszących im dodatków. Przyjrzyjmy się modzie dawnych wieków.

Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

Kolejną propozycją muzealną jest Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, które z ramach cyklu „Muzeum w czasach zarazy” prezentuje zabytki związane z Andrzejem Towiańskim: pocztówkę wraz z towarzyszącą jej  historią, „Książeczkę nabożną” Towiańskiego, z którą nigdy się nie rozstawał, litografię przedstawiającą twórcę Koła Sprawy Bożej, zdjęcia miejsca pochówku wyznawcy mesjanizmu. Zapraszamy do zwiedzania.

https://www.facebook.com/MuzeumAdamaMickiewiczaWSmielowie/


Na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  w propozycjach Kultura w sieci wirtualny dostęp do wielu muzeów w Polsce
https://www.gov.pl/web/kultura/kultura-w-sieci?fbclid=IwAR0SyC4IrE5_UGNVt4IR7fl1owci_mzCPhYDNYT9lz4bDpU8hLvltnLvhps

Poza tym Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej ogłasza konkurs „Trendy Pisanka”
https://www.muzeumwkaliszu.pl/trendy-pisanka-jajko-w-nowoczesnej-odslonie-konkurs.html

Na Facebooku Muzeum Zamku w Gołuchowie prezentowany jest  cykl „MUZEUM W CZASACH ZARAZY” pokazujący zabytki gołuchowskiej kolekcji Książąt Czartoryskich. Zachęcamy także do obejrzenia filmu „Życie sztuką. Goluchów Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej” – relacji z wystawy pokazującej zbiory właścicielki Gołuchowa ze szczególnym podkreśleniem jej roli jako kolekcjonerki.

W ramach akacji #zostanwdomu proponujemy wirtualny spacer po terenie historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Jednym z priorytetów Muzeum II Wojny Światowej w 2017 r. było stworzenie wirtualnego spaceru po Westerplatte jako nowatorskiego rozwiązania w zakresie multimediów muzealnych. Niezaprzeczalny walor edukacyjny spaceru wirtualnego 360° potwierdzają liczby: 

• 100 oryginalnych panoram Westerplatte (także z lotu ptaka);
• 40 skrupulatnie wkomponowanych archiwalnych fotografii;
• ponad 30 nagrań historycznych relacji i ścieżki dźwiękowej m. in. z relacjami obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej

Dzięki temu wszystkie zainteresowane osoby mogą wirtualnie przenieść się na półwysep Westerplatte i zapoznać się z jego historią oraz odkryć pierwotny kształt miejsc, po których współcześnie pozostały zaledwie ślady. Wirtualny spacer został wkomponowany w nową stronę instytucji i dostosowany do urządzeń mobilnych.Link do wirtualnego zwiedzania:https://spacer.muzeum1939.pl/

Nasze propozycje operowe

Kolejna propozycja Metropolitan Opera w Nowym Jorku

Dzisiaj wieczorem, tj. 21 kwietnia 2020 r. (wtorek) Metropolitan Opera w Nowym Jorku zaprasza na spektakl w reżyserii Franca Zeffirellego. Turandot to nieukończona opera w trzech aktach włoskiego kompozytora Giacoma Pucciniego. Libretto napisali Giuseppe Adami i Renato Simoni na podstawie sztuki Turandot Carla Gozziego. Sztukę po śmierci Pucciniego dokończył Franco Alfano.

Ostatnia opera Pucciniego to epicka historia oparta na chińskiej legendzie. Chiny zaś, osadzone w „legendarnych czasach”, to mityczna kraina widziana z egzotycznej perspektywy Europejczyków XX wieku.

Link: https://www.metopera.org/season/2019-20-season/turandot/?gclid=Cj0KCQjws_r0BRCwARIsAMxfDRho7ZTjv2EOaZQPFdSn4gIhOhHY5tEoCCRXzHOblqKmIuOzS9fyl1caAni4EALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Treść opery (akcja rozgrywa się w Pekinie):

Akt I Perski książę starał się o rękę księżniczki Turandot. Nie odgadł jednak zadawanych przez nia trzech zagadek i zgodnie z tradycją ma być właśnie stracony. Żądny widowiska tłum podąża w stronę pałacu, tratując starego Timura. Na wołanie towarzyszącej mu dziewczyny, Liu, do Timura podbiega młody Kalaf – syn Timura i pomaga mu wstać. Obaj muszą ukrywać, że się znają, ponieważ są ścigani przez prześladowców. Kiedy na murze ukazuje się księżniczka Turandot, ujęty jej urodą Kalaf chce starać się o jej rękę. Prosi więc Liu, aby nadal opiekowała się jego ojcem.

Akt II Odsłona 1 DPekińscy dostojnicy – Ping, Pang i Pong – z żalem wspominają dawne czasy, przed okrutnymi rządami księżniczki Turandot. Odsłona 2 Księżniczka Turandot w obecności cesarza tłumaczy ludowi, dlaczego postępuje w ten sposób – otóż przed setkami lat kobietę z jej rodu porwał i zamordował pewien cudzoziemiec. Teraz ona, Turandot, mści się za to na całym męskim rodzie. Tymczasem ku zdumieniu Turandot Kalaf rozwiązuje wszystkie trzy zagadki i sam zadaje jedną księżniczce – ma odgadnąć jego imię. Jeśli uda jej się to do następnego ranka, może go skazać na śmierć.

Akt III Odsłona 1 Turandot rozkazuje torturować starego Timura i Liu, aby wydobyć z nich imię Kalafa. Zakochana w nim Liu, aby ratować Timura mówi, że tylko ona je zna, po czym przebija się sztyletem. Przerażony Kalaf sam zdradza Turandot swoje imię, oddając własny los w jej ręce. Pod wpływem jego pocałunku księżniczka zakochuje sie w nim. Odsłona 2 W obecności całego dworu Turandot ogłasza swoje zaręczyny z Kalafem.

(Streszczenie libretta według “Przewodnika operowego” J. Kańskiego)

W sobotę, 25 kwietnia o godz. 13.00 – ubierzcie się elegancko i weźcie udział w wielkim, bezprecedensowym wydarzeniu w świecie operowym:

Metropolitan Opera zaprezentuje niespotykaną wirtualną Galę At-Home, w której ponad 40 wiodących artystów wystąpi na żywo ze swoich domów z całego świata.

Link do wydarznia: https://www.metopera.org/season/at-home-gala/

Będzie ono dostępne bezpłatnie na stronie internetowej MET. Po pokazie na żywo gala będzie nadal dostępna na żądanie na stronie internetowej MET aż do 18:30  następnego dnia.  Pełny program zostanie ogłoszony wkrótce.

Udział wezmą m.in.

Roberto Alagna i Aleksandra Kurzak 
Piotr Beczała
Diana Damrau
Elīna Garanča
Anna Netrebko i Yusif Eyvazov
Jonas Kaufmann.

Metropolitan Opera w Nowym Jorku –  codziennie w bezpłatnym streamingu udostępnia nagrania oper ze swoich archiwów. Każde nagranie dostępne jest od godziny 19.30 do godziny 18.30 następnego dnia.

Program:

W Metropolitan Opera w Nowym Jorku są i polskie nazwiska: baryton Mariusz Kwiecień  – główne partie w operach Wesele Figara, Eugeniusz Oniegin, Don Pasquale czy Cyganeria, tenor liryczny Piotr Beczała w operze Rigoletto, sopran Aleksandra Kurzak jako zjawiskowa Traviata czy Carmen oraz baryton Artur Ruciński w Cyganerii.
https://www.metopera.org/calendar/#/on-stage?year=2020&month=3

Metropolitan Opera z Nowego Jorku udostępniła bezpłatny dostęp do swoich przedstawień (nie wszystkich)
https://www.metopera.org

Np. Rossini Cyrulik Sewilski
https://players.brightcove.net/102076671001/ShNTDWXQ_default/index.html?videoId=6145555493001

Przegląd bezpłatnych streamingów operowych

Opera North
https://www.operanorth.co.uk/

Wagner: Cykl Pierścień Nibelunga
https://www.operanorth.co.uk/the-ring-cycle/

Wiener Staatsoper
https://www.staatsoperlive.com/
Dostępne po zalogowaniu
Gaetano Donizetti Napój miłosny..

Staatsoper Unter den Linden z Brelina
https://www.staatsoper-berlin.de/de/

Czajkowski Dziadek do orzechów
https://www.youtube.com/watch?v=tJz4x_qoRsU&feature=youtu.be

Znakomita strona Operavision z transmisjami z europejskich oper
https://operavision.eu/

Na stronie włoskiej stacji Rai można znaleźć retransmisje przedstawień z włoskich teatrów operowych,  https://www.raiplay.it/
m.in. Trubadur Verdiego z La Scali
https://www.raiplay.it/video/2020/03/Il-Trovatore-0c0e9285-46b6-40a0-8555-b287071d9aab.html

Teatr Wielki Opera Narodowa
http://vod.teatrwielki.pl/

Dla miłośników opery – Teatr Bolszoj
https://www.youtube.com/user/bolshoi

NASZE PROPOZYCJE LITERACKIE

Cyfrowa Szkoła Wielkopolski ogłosiła konkurs dla młodych ludzi Wielkopolski Dec@meron 2020.

Link: https://www.csw2020.com.pl/wielkopolski-dekameron-2020/

Celem Konkursu jest rozszerzanie wśród uczniów – uczestników projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020 – zainteresowań związanych z Wielkopolską – jej historią, ludźmi, wydarzeniami, zjawiskami, pamiątkami. Uczestnicy muszą opowiedzieć historię związaną z Wielkopolską, np. o poznanej osobie, pięknym miejscu albo cennej pamiątce lub niezwykłym wydarzeniu. Te opowiedziane historie, tak jak te w „Dekameronie”,  mają oderwać nas od pandemii, zainspirować, obudzić naszą ciekawość, wywołać uśmiech. Pierwsze historie już zostały opowiedziane i udostępnione.

Link: https://www.csw2020.com.pl/wielkopolski-dekmeron-2020-konkurs-prace/

Warto przypomnieć historię „Dekameronu” Giovanniego Boccaccio. Dekameron (z greckiego dziesięć dni) to cykl stu nowel opowiadanych przez dziesięć osób przez owe tytułowe dziesięć dni. W 1348 r. we Florencji szalała morowa zaraza. Dlatego 10 mieszkańców miasta, młodych kobiet i mężczyzn z różnych grup społecznych, udało się na wieś, aby uciec od epidemii i uchronić się od śmierci. Tam z dala od miasta w otoczeniu winnic i gajów oliwnych mieszkańcy Florencji znaleźli bezpieczne schronienie. Kwarantanna trwała 10 dni, w czasie których uciekinierzy opowiadali pogodne historie przenoszące czytelników w świat zmysłów, pełne miłosnych forteli, zabaw towarzyskich i erotycznych doznań. Miłość bowiem jest tematem, który spaja  wszystkie opowiedziane historie. Ten zbiór stu nowel został uznany przez historyków literatury za symbol rodzącego się renesansowego humanizmu z jego afirmacją natury ludzkiej.

Zapraszamy do lektury „Dekameronu” Boccaccia na stronie wolnelektury.pl

Link: https://wolnelektury.pl/szukaj/?q=dekameron%2C+dzie%C5%84+pierwszy

A oto kilka ilustracji do „Dekameronu”:

Link: http://thomasharder.dk/da/om-dekameron-i-tidsand-pa-p1

Jedna z ilustracji do „Dekameronu” autorstwa Botticellego.
Link: https://www.telegraph.co.uk/culture/books/bookreviews/10548529/The-Decameron-by-Giovanni-Boccaccio-tr-by-Wayne-A-Rebhorn-review.html

Ilustracja do „Dekameronu” pędzla J. W. WATERHOUSE’A.

Link:https://commons.wikimedia.org/wiki/File:John_William_Waterhouse_-_The_Decameron.jpg

Link:https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dekameron_1432_game_in_chess.jpg


Link: https://citymagazine.rs/kultura/knjige/zasto-je-dekameron-toliko-popularan-medu-citaocima-ovih-dana/

Botticelii – ilustracje do “Dekameronu” Boccaccia
Link: https://www.artehistoria.com/es/obra/historia-de-nastagio-degli-onesti

Na trudne czasy – pogodne książki

Dla tych, którzy poszukują teraz ukojenia w lekturze, aby uciec od niewesołej rzeczywistości, przyda się wskazanie kilku książek pełnych humoru, pokazujących świat z przymrużeniem oka. Warto zapoznać się z propozycjami na stronie lubimyczytać.pl.

Link: https://lubimyczytac.pl/na-trudne-czasy-pogodne-ksiazki?smclient=30b89cd2-1226-11e8-a620-002590eabb38&utm_source=salesmanago&utm_medium=email&utm_campaign=default

Kim są mamuty dziennikarstwa? Jakie reportaże warto przeczytać? Oto subiektywne zestawienie bardzo dobrych reportaży, które na wirtualnej półce „przeczytane” powinien mieć każdy miłośnik najlepszej jakości literatury faktu.

Link do wydarzenia: https://lubimyczytac.pl/10-reportazy-ktore-warto-przeczytac?smclient=30b89cd2-1226-11e8-a620-002590eabb38&utm_source=salesmanago&utm_medium=email&utm_campaign=default

Miano „mamutów dziennikarstwa” nadał Jon E.Lewis wybranym przez siebie dziennikarzom i reporterom, których reportaże zebrał i opublikował w 2003 roku w książce pt.: „The Mammoth Book of Journalism”. Pozycja ta jest przekrojem stu pięćdziesięciu lat reportażu i zawiera 101 arcydzieł reporterskich umieszczanych w prasie, głównie anglojęzycznej. Można w niej znaleźć reportaże: Charlesa DickensaMarka TwainaWinstona ChurchillaGeorga Orwella czy Ernesta Hemingwaya.

Mamuty dziennikarstwa to osoby, które mają na swoim koncie nie tylko długie lata pracy w mediach, ale także mogą poszczycić się licznymi znanymi publikacjami, nagrodami, wywiadami. Ich oczami my, czytelnicy i odbiorcy, postrzegamy otaczający nas świat. Każdy z czytelników może stworzyć własną listę „Mamutów dziennikarstwa”.

Zapraszamy do wzięcia udziału w quizie: Którą książkę powinieneś przeczytać w czasach zarazy?

Sprawdź, które książki będą dla Ciebie idealną lekturą w czasie przymusowego pobytu w domu. Odpowiedz na 10 pytań, a potem rozpocznij czytanie specjalnie wyselekcjonowanych propozycji. W końcu ten nietypowy czas najlepiej wykorzystać na spotkanie z literaturą!

Link: https://lubimyczytac.pl/ktora-ksiazke-powinienes-przeczytac-w-czasach-zarazy-quiz?smclient=30b89cd2-1226-11e8-a620-002590eabb38&utm_source=salesmanago&utm_medium=email&utm_campaign=default


Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu Online

23 kwietnia, w Światowym Dniu Książki zapraszamy na pierwszy w naszej historii Zamkowy Klub Książki on-line (takie czasy). Rozmowę o powieści Dominiki Słowik rozpoczniemy o g. 18.00. Stosowny link pojawi się lada moment.

Link: https://www.facebook.com/groups/356310578511561

W oczekiwaniu na powrót do murów Zamku zachęcamy, by korzystać z naszych zasobów multimedialnych. Na kanale You Tube znajdziecie m.in. zapisy debat i spotkań, na portalu zamekczyta.pl – relacje z literackiej działalności CK ZAMEK (pojawiają się nowe teksty!), na stronie internetowej (zakładka: nasze wydawnictwa) możecie przeglądać zamkowe katalogi, broszury i foldery.
https://www.youtube.com/user/PoznanCKZamek

W Centrum Kultury Zamek prowadzony jest blog zatytułowany “Zamek czyta”. Zainteresowany znajdzie w nim popularne w tym miesiącu powieści, utwory poetyckie, wywiady, książki dla dorosłych czytelników i dla dzieci. Między innymi można zapoznać się z fragmentem wydanego właśnie debiutu prozatorskiego Miry Marcinów pod tytułem “Bezmatek”.
Link: http://www.zamekczyta.pl/mira-marcinow-bezmatek-fragment/#more-3100

Są tutaj także rozmowy przeprowadzone przez dziennikarkę Annę Polak. W pierwszym wywiadzie pt.: “Zawsze kupowałam więcej książek niż mogłam przeczytać” przeprowadza wywiad z prof. Katarzyną Kłosińską językoznawczynią i przewodniczącą Rady Języka Polskiego. Rozmówczyni opowiada o swoich upodobaniach literackich, między innymi o ulubionych powieściach i reportażach. Dowiadujemy się także, jakie są możliwości obcowania na bieżąco z dobrą literaturą, kiedy człowiek współczesny często przemieszcza się (także stoi w korkach) i ma mało czasu. Problem ten rozwiązują audiobooki, w dodatku słuchacz ma podwójną przyjemność obcowania z dobrym tekstem  i świetną interpretacją.
Link: http://www.zamekczyta.pl/katarzyna-klosinska-zawsze-kupowalam-wiecej-ksiazek-niz-moglam-przeczytac/

W drugim wywiadzie zatytułowanym “Lubię, kiedy książki są smaczne” Michał Rusinek mówi, że gromadzi “książki z jakiegoś powodu interesujące: albo pięknie wydane, albo trudniej zauważalne”. Chętnie sięga po eseistykę. Opowiada o swoich upodobaniach czytelniczych i o stosunku do książek innych twórców literatury pięknej.
Link: http://www.zamekczyta.pl/michal-rusinek-lubie-kiedy-ksiazki-sa-smaczne/

Warta polecenia jest też recenzja książki Katarzyny Kobylarczyk pod tytułem “Strup Hiszpania rozdrapuje rany”. Jak pisze autor recenzji, Bartłomiej Krupa: “książka (…) jest opowieścią niezwykle aktualną, pełną znaczeń i dającą pole do wielu inspiracji oraz interpretacji.
Link: http://www.zamekczyta.pl/bo-grob-twoj-jeszcze-odemkna-powtornie/

W czasie Świąt Wielkanocnych Biblioteka Uczelniana PWSZ w Kaliszu proponuje spotkania z literaturą online. Warto skorzystać ze strony Unia Literacka, czyli stowarzyszenia zawodowego twórczyń i twórców literatury. Znani pisarze podczas kwarantanny oferują tam spotkania, czytając swoje urywki książek, rozmawiając i rozbawiając swoich widzów i czytelników. Na stronie można znaleźć ponad dwadzieścia takich spotkań, a setki tysięcy widzów obejrzały ich już w Internecie i jest ich coraz więcej. Twierdzą, że jest to największy festiwal literacki w Polsce. Zaznaczają też, że „UL z książkami” brzęczy dla Wszystkich przez całą epidemię i codziennie na żywo o godz. 18.00, literatki i literaci specjalnie dla swoich słuchaczy czytają literaturę dla dorosłych – w tygodniu, a w weekendy dla młodszych czytelników. Można je obejrzeć na stronie również w innym terminie i występy są oczywiście darmowe, ale jeśli ktoś może i chce wesprzeć autorów książek ze stowarzyszenia, to cały czas prowadzona jest tzw. zrzutka dla pisarek i pisarzy najbardziej dotkniętych przez epidemię: zrzutka.pl/7y7brm

Zatem, do wyboru do wysłuchania i obejrzenia są spotkania:

https://www.facebook.com/unia.literacka/?__tn__=KH-R&eid=ARAkNNyg7IvnsH_eBZbH5WBefIAZcDVePWZbTjL1A8AUKe1t5wa5LRrOWxZ0_PbkQXGvXYUCAfwGyA9c&fref=mentions&__xts__[0]=68.ARDyp4cNDcS0wTQhUlboIwBJkYAxDKPFx4fFxpMmQoiqu9qKEGv-5xjQ5uuzA1ODUJG3WluBhliKdO8TYPPM65aVaQDBtQTh1PI1DfVmjDof_iKKxKoKmM9asxRg-3jbHH4ZqBij8lo2-z1ptTFTe6FKRQcGZ_yqK_wmd7HOccu-GC5f4D8hawbK3jfbek4F1QXZCGX3swk0JOAbCgJrU3dWqZQuWnJsCodt3kmygVikOhPQIzTDDHlpBqEYYoN_Y8rrfPpMXwNLnzOVyJu80uqdP1rHonHY5Vllz0XfYhh5pchmndqqucCKOLhkt0joe71MrX7AnHLNf1popTzl2Tsdn4NdHbGmSK4y_wpSLBmBM5xcJZ58tE8A46VqXKjk1KoKfrICYNs31WfnyeDZ0657fG8m8DfZ-3Lbt9C40dh_A4M2zeDQKIkSUvWfYauOebnqAPFe9_CM0fAR9YAE-WJaSgYbd8xnADLX8bjtjeEiUQgb3La9z0Z293KKzOsrsP3MaAnp0V4y16xqAuTuMKmVtw3d

Spotkania literackie i premiery online – oto, co przygotowali twórcy swoim czytelnikom

Audio-teka propozycje:

Remigiusz Mróz “Głosy z zaświatów” / audiobook


Wołyń zdradzony. Piotr Zychowicz. Audiobook

Ja, inkwizytor: Przeklęte krainy. Jacek Piekara. Audiobook

Wiedźmin: Chrzest ognia. Andrzej Sapkowski. Audiobook

Słuchaj za darmo – Ojciec chrzestny | audiobook

Andrzej Pilipiuk “Przyjaciel człowieka” | audiobook

“Wilcze leże” | audiobook

“Świt, który nie nadejdzie” | audiobook

“Dziewczyna w lodzie” | audiobook

Słuchaj za darmo – Posłuszna żona | audiobook

365 dni. Blanka Lipińska. Audiobook

Opowiadania bizarne. Olga Tokarczuk. Audiobook

Instytut. Stephen King. Audiobook

Walter Isaacson “Leonardo da Vinci” | audiobook

“Czerwona królowa” | audiobook

“Zanim się pojawiłeś” | audiobook

Olga Tokarczuk “Księgi Jakubowe” | audiobook

Stanisław Lem “Bajki robotów” | audiobook

“Historia pszczół” | audiobook

Kod Leonarda Da Vinci | audiobook

Treść | Menu | Przyciski dostępu